wtorek, 23 czerwca 2015

Sok z truskawek


Sok z truskawek - domowy i naturalny: truskawki, cukier, woda. Sok z truskawek do słoika, na zimę w sam razJ Gdy brzuchy już mamy pełne od świeżych truskawek: prosto z krzaka, z cukrem czy śmietaną. Czas zadbać by letnie przysmaki towarzyszyły nam, gdy zrobi się nieco chłodniej. Wtedy sok z truskawek będzie smakował wybornie. Wystarczy otworzyć słoiczek, poczuć zapach, a uśmiech sam pojawia się na twarzy. Domowy, pyszny sok truskawkowy. Zapach i smak lata, nie jeden humor poprawiJ Warto od razu zrobić podwójną porcjęJ Pij i smakujJ


Składniki:

  • 2 kg truskawek
  • ok. 0,5 kg cukru*


* przeważnie sypię na oko - tak, aby każda warstwa owoców była delikatnie przykryta.


Przygotowanie: Truskawki umyj dokładnie. Oberwij szypułki. Ułóż warstwami w dużym garnku, każdą zasypując cukrem. Odstaw na cały dzień lub noc (lub, chociaż na parę godzin), by truskawki puściły sok.
Na małym ogniu doprowadzać truskawki do wrzenia. Gdy są gorące spróbuj, czy sok jest odpowiednio słodki. Jeśli potrzeba dosyp cukru i dobrze wymieszaj by się cukier rozpuścił. Wyciągnij owoce łyżką cedzakową lub chochelką wybierz sok i przelej do słoików. Lub na drugim garnku połóż sitko o gęstych oczkach. Przelej sok wraz z truskawkami Wybierz, który sposób Ci odpowiada.
Żeby nic się nie zmarnowało: możesz jeszcze zalać owoce wodą i ewentualnie dosłodzić do smaku i doprawić sokiem z cytryny - smaczny kompot do obiadu;) lub po prostu zjeść ciepłe truskawki.
Bardzo gorący sok rozlej do słoiczków. Zakręć porządnie, odwróć do góry dnem, przykryj kocem i zostaw do wystygnięcia. Jedz a raczej pij i smakujJ

Warto zapamiętać:
  1. Słoiki powinny być dokładnie umyte i wyparzone wrzątkiem.
  2. Po nalaniu do słoika soku dokładnie wytrzyj gwint, ma być czysty i suchy. To samo dotyczy pokrywki.
  3. Zakręcając uważaj, żeby nie zerwać gwintu;)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...